Zupy

Rosół – król polskich zup

Klarowny płyn z widocznymi, błyszczącymi oczkami tłuszczu unoszącymi się na powierzchni i zanurzonym makaronem. Dodatkami są marchewka i drobno posiekana pietruszka.

Rosół na talerzu

Rosół podany na talerzu. Tradycyjne polskie danie

Kuchnia staropolska słynęła ze znakomitych rosołów. Już w okresie stanisławowskim, zarówno w kuchni szlacheckiej, jak i mieszczańskiej rosół był ulubioną zupą. Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu, Księdze XII opisując ucztę staropolską, przypisywał rosołowi właściwości zdrowotne: (…) rosół staropolski sztucznie gotowany, Do którego pan Wolski dziwnymi sekrety Wrzucił kilka perełek i sztukę monety (Taki rosół krew czyści i pokrzepia zdrowie). Na Śląsku rosół, nazywany polewką mięsną, już od końca XIX wieku był potrawą niedzielną. Rosół podawano z ziemniakami lub kaszą, a następnie z makaronem.

Nogi z kurczaka, włoszczyzna w garnku

Nogi z kurczaka i włoszczyzna w garnku

Przepis na rosół

Mięso i warzywa dokładnie płuczemy, wkładamy do garnka, zalewamy zimną wodą i nastawiamy do gotowania. Dodajemy trochę soli, vegetę i liść laurowy. Opcjonalnie, jeśli gotujemy tylko mięso drobiowe, można dodać kostkę rosołową wołową.

Po zagotowaniu zmniejszamy ogień tak, aby rosół delikatnie bulgotał. Nie mieszamy, aby zupa była klarowna (mieszanie powoduje zmętnienie).

Rosół w garnku

Podczas gotowania starajmy się rosołu nie mieszać, by nie zmętniał

Gotujemy na wolnym ogniu ok. 1,5 godziny, a następnie wyjmujemy mięso oraz warzywa, a rosół cedzimy przez gęste sitko.

Rosół podajemy gorący, z makaronem, odrobiną marchewki oraz posiekaną drobno natką pietruszki.

Składniki

  • 2 x noga z kurczaka
  • 4 x marchew
  • 2 x pietruszka
  • kawałek kapusty włoskiej
  • kawałek selera
  • kawałek pora
  • 1 x cebula

Smacznego!